KARASİNEK MÜCADELESİ VE EGAM

Karasinekler ; yaşam alanları , üretim yapan işletmeler , hayvancılık yapan çiftlikler ve entegre pest yönetimi gereken bütün işletmelerde dikkatli bir mücadele gerektiren en riskli vektörlerdendir.
Karasinekler farklı alanlara konarak çeşitli mikrop ve virüslerin taşıyıcılığını yapmaktadır. İnsanların gıdalarına ortak olan karasinekler bu yolla insanlara hastalık bulaştırabilirler. Karasinekler; Hepatit, çocuk felci , ishal, dizanteri , verem , gıda zehirlenmesi , kolera gibi hastalıklara sebep olabilirler.
Karasinekler uygun ortam bulduklarında çok hızlı üreyebilen zararlılardır.Çöp alanları , gübre yığınları, organik atık alanları , açık fosseptik çukurları karasineklerin üremesi için en uygun alanlardır. Üreme alanlarının temiz tutulması ve üreme alanlarında yapılacak mücadele çalışmaları karasinek nüfusunun artışını önleyebilecek en etkin mücadele yöntemleridir. EGAM’ın entegre karasinek mücadelesi için önceliği popülasyon artışını önlemeye yönelik hijyenik koşuların sağlanmasıdır. Çöp toplama alanları , gübre toplama alanları , organik atık alanları , ve diğer üreme alanlarının temizliği ve larva mücadelesi sorunu kökten çözebilmek için en önemli çalışmalardır.
Üreme alanlarında başarılı çalışmalar sonucu popülasyon artışı kontrol altına alınsa bile çevresel etkenler sonucu uçkun ergin karasinek bulaşması olacaktır. Uçkun ergin mücadelesinde insektisit kullanarak yapılacak kimyasal mücadele en zor mücadeledir. Gün içerisinde karasineklerin faal olduğu saatler ; mevsimsel şartlar, hava sıcaklığı , rüzgarın hızı ve yönü , vb sebeplerden değişiklik gösterir. Uçkun ergin karasinek mücadelesinde başarı sağlamak için ortam ve en uygun zamanı ayarlamak oldukça zordur. Etkin uçkun mücadelesini sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde , rüzgarın fazla olmadığı şartlarda yapmak daha etkilidir. Uçkun ilaçlamaları ortamda geçici rahatlama sağlar.
Uçkun karasinek mücadelesinde TUZAKLAMA yöntemi çok daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Ortama uygun tuzakların doğru yerleştirilip ,bakım ve kullanımı sağlandığında uçkun popülasyonu ilaçlamaya gerek kalmadan kontrol altına alınabilmektedir. EGAM karasinek tuzakları konusunda patentleri olan sektöre yenilikler getirmiş , konusunda arge çalışmalarına önem veren bir şirkettir. Egam araştırma çalışmaları sonrası kendi geliştirdiği doğal karasinek çekici yemler ve değişik ortamlar için tasarlanıp üretilmiş değişik model karasinek tuzaklarıyla çok etkili doğal mücadele çalışmaları yapmaktadır. Tuzaklarla dış alanda yapılan etkili mücadele sonunda iç alana girebilecek karasinek popülasyonu çok düşük seviyelere çekilebilmekte. Karasinek problemi yaşanan her alana yönelik çözüm planlaması yapmaya uygun karasinek tuzakları SİNTUT ve FLIES’ INN markasıyla tanınmaktadır.
Modeller :
SİNTUT – L : Büyük boy , tek kullanımlık poşet karasinek tuzağı
SİNTUT - M : Orta Boy , tek kullanımlık poşet karasinek tuzağı
FLIES’ INN – ST : Kafes tipi , asılabilen ve yerde kullanılabilen, çok kullanımlık karasinek tuzağı
FLIES’ INN - HG : Kafes tipi , asılabilen , pratik , çok kullanımlık karasinek tuzağı
FLIES’ INN – BIG BOX : Metal (Fırın boyalı) , yerde kullanılabilen , çok kullanımlık , büyük kapasiteli
Endüstriyel karasinek tuzağı. İç alanlara karasinek girişini önlemek için ; kapı , pencere , depo girişleri , vb. yerlerde önlemler alınmalıdır. Sineklik teli , otomatik kapı sistemleri , hava perdesi cihazları , vb. sistemler kullanılarak karasineklerin iç alana girişi engellenmelidir.


0
0